همسر بهشتی

بسم الله الرحمن الرحیم


یک زمانی درمورد یکی از خواستگارهام با یک عالم مذهبی صحبت میکردم. گفتم حدیثه که «اختبر عقله و دینه و ادبه»؛ « عقل و دین و ادبش را بسنج» و خوب این فرد از این نظرا خوب بوده. 

ایشون خیلی دقیق گفت، میدونی معنی لغت «اختبر» تو عربی چیه؟ اختبر نه یعنی نگاه کن، یا بررسی کن یا آزمایش کن. اختبر یعنی مو رو از ماست بکش بیرون. یعنی تو این سه زمینه حسابی تحقیق کن...حسابی آزمایش کن...حسابی پرس و جو کن.  این سه تا خیلی مهمه!

«عقل» مرد خیلی مهمه. واسه تشخیصش خیلی نمیشه شاخصه داد ولی به نظرم خود آدم میفهمه. این که سطح عقلش چقدره. عاقل تر از هم سن و سالای خودشه یا نه. عقل افراد موقع تصمیم گیری ها و از انتخاب هاشون هم معلوم میشه. از نوع حرف زدنشون و از رفتارهاشون. آدم های عاقل معمولا متینن، عجول نیستن، خیلی مطمئن حرف نمیزنن(البته مردد و دودل هم نیستن) و برای زندگیشون برنامه دارن. آدمای عاقل میتونن روابطشون رو به خوبی مدیریت کنن. قهر و دعوا کم میکنن. اغلب حدوسط رو میگیرن. افراط و تفریط نمیکنن. 

اهمیتش رو من نباید بگم. همین که اولین نکته ای هست که امام روش تاکید کردن. حتی قبل از دین مشخصه که چقد مهمه. اگه شوهرتون عاقل باشه شما کمتر با خانواده ش مشکل پیدا میکنین حتی. آدم عاقل بلده روابط رو مدیریت کنه. زندگی رو بچرخونه. 

حالا نکته مهم اینه که عقل خیلی هم ربطی به سن نداره. دیدین درمورد بعضیا میگن از سنشون بزرگترن؟ واقعا همینه. سن عقلی ادما با سن شناسنامه ایشون خیلی فرق داره. گاهی هیچ تناسبی نداره حتی. پس تو بررسی تفاوت سنی بیشتر حواستون به سن عقلی خواستگار باشه. همین آدم های عاقل و اون استثنائاتی هستن که میشه باهاشون ازدواج کرد در حالی که هم سن هستید یا حتی کوچیکترن و چندان مشکلی پیش نیاد. اگه واقعا مطمئنی این طرف خیلی عاقله...بزرگتر از سن و هم سن و سالاشه. باهاش ازدواج کن. البته  تو ازدواج های با فاصله سنی کم یا بدون فاصله سنی به هرحال مشکلاتی هست و ظرائفی که خانم باید بلد باشه و رعایت کنه تا مشکلی پیش نیاد. یعنی رفتار خانم تو این موارد خیلی تعیین کننده ادامه رابطه است که چه جوری بمونه. 

دوم «دین»ش. چقدر خوب میشد اگه ما تمام تصاویری که از یه آدم مذهبی تو ذهنمون داریم رو پاک میکردیم. و نمیذاشتیم رو قضاوت درباره دین افراد رومون تاثیر بذاره. ریش و انگشتر عقیق و تسبیح و سلام و علیک غلیظ و حتی نگاهای روبه زمین هیچ کدم نشانه دین دار بودن نیست. اصلا نیست. دین آدم ها رو باید از حیای درونیشون از اخلاق حسنه شون، از درونی بودن اعتقاداتشون، از درست عمل کردن هاشون تو بزنگاه ها، از صبر و از تواضعشون فهمید. دین آدم ها رو باید از دست و دلبازی شون موقع کار خیر یا هدیه دادن فهمید. کم نبودن آدم هایی که با آدم های به ظاهر مذهبی ازدواج کردن و از مذهب زده شدن. تو زندگی که رفتن یه چیز دیگه دیدن. خب تو چرا باید شناختت از دین اینقدر سطحی باشه؟ اختبار دین طرف اینقدر سطحی باشه که همین که با هم رفتین بیرون و موقع اذون رفت مسجد بگی خیلی خوبه. بعد ازدواج کنی ببینی نماز نمیخونه اصلا! تحقیق رو واسه چی گذاشتن؟ تحقیق درست و حسابی ها. نه اینکه زنگ بزنی به پسرعموی طرف یا دامادشون بپرسی پسر خوبیه و اون هم مشخصا بگه بله. تحقیق باید از دوستای دور و نزدیک باشه. از فامیلای دور و نزدیک. از همسایه ها. با یه دفترچه سوال ریز و درشت که بخواد هم نتونه تو جواب بعضیاش پنهان کاری کنه. مثلا بپرسین سه تا ویژگی بدش رو بگو. بالاخره باید یه چیزی بگه و همین ها مهمه. نه اینکه بپرسین ویژگی هاش رو بگو و اونم فقط تعریف کنه. 

به من باشه میگم بخش مهمی از دین اخلاقه. بخش اصلی زندگی مشترک اخلاقه و فرد مقابلتون اگه اخلاق خوبی داشت همسر خوبی میشه. تو اخلاق هم این سه تا فاکتور خیلی مهمه: صبر ، گذشت و دست و دلبازی . مردی که صبور و باگذشت نباشه، همه چیزش هم خوب باشه زندگیش باهاش سخته. گذشت خیلی مهمه واسه مرد. 

و آخر از همه هم «ادب».  کلا ادب تو دین ما خیلی مهمه. آدم رو به خیلی جاها میرسونه. البته مقصودی که دین از ادب درنظر داره با تصور سطحی ای که اغلب ما داریم خیلی فرق میکنه. متاسفانه من خیلی بلد نیستم که بخوام بیشتر بگم. اما تو همون تصور سطحی میگم حواستون خیلی به تواضع فرد باشه. زندگی با آدم متواضع راحته. آدم متواضع جلو خیلی از چیزها خودش رو به ندیدن و نشنیدن میزنه تا فرد مقابلش راحت باشه. رفت و آدم با آدم متواضع راحته. حرف زدن، برخورد کردن راحته. ادا و اصول نداره. خاکیه. لازم نیست مامانتون یک روز جوش بزنه که باز شوهر فلانی میخواد بیاد. لازم نیست بعد مهمونی رفتن ها یا مهمون اومدن ها غرهاش رو تحمل کنی بابت برخوردای درست یا نادرست بقیه. لازم نیست خجالت بکشی که با بعضی از افراد فامیلتون روبه رو بشه. که حالا یا فرهنگشون پایین تره یا از نظر مالی یا هرچی. اون خودش رو به ندیدن میزنه. همه مردم با آدم متواضع راحتن و از همه بیشتر همسرش. 

 

اینا تجربه های من بود. امیدوارم درست و مفید باشه.

دوستای خوب متاهلم. نظرات این پست مخصوص شماست تا از تجربه ها و نکته های مهمتون واسه مجردها بگین. 


نظرات  (۴)

سلام
شما همسر بهشتی بلاگفا هستین؟
نقل مکان کردین؟
پاسخ:
سلام بهارجان. بله عزیزم
سلام خانم گل گلاب خوبین؟
دلم براتون خیلی تنگ شده ها کم پیدا شدین.
غرض از مزاحمت این که تازگیا چند تا سوال برام پیش اومده که گفتم بیام از تجربه خواهرانتون بهره بگیرم.
اگر یه فردی که ناخواسته در کنارش همکار یا همدرس هستی هر روز میبینی و توجهش بهت جلب شده اکثر اوقات تحت نظر میگیره و این حرفا، واقعا چکار باید کرد؟آدم هم معذب میشه هم ناخواسته ته دلش فکر بوجود میاد من واقعا دوست ندارم اینچنین به خاطر چهار تا نگاه و رفتار به کسی دلبستگی پیدا کنم. و این که واقعا چرا این برخوردا رو میکنه؟من حس چشم چرانی رو نمی کنم و آقای بدی بنظر نمیرسه ولی این کار و رفتارها ناراحتم می کنه. چون باعث ایجاد احساس من نسبت به ایشون میشه که درست نیست. بنظرتون باید چکار کرد؟دوری تا میشه انجام میدم. ولی چرا اینکارو میکنن؟برای جلوگیری از ادامه این رفتارها چکار کنم؟بداخلاقی کنم یا بی تفاوت ؟!مستاصل شدم
پاسخ:
سلام فرناز جان. ممنونم عزیزم هستم و مشغول کارهای تموم نشدنی همیشه ام. 
عزیز دلم ببین من تجربه های اینچنینی رو سراغ دارم. خیلی وقت ها حتی به خواستگاری نمی رسه، یا یه مورد که رسید طرف وسط راه جا زد. گاهی اوقات سوتفاهمه و خیلی وقت ها فقط یک سبک سنگین کردن شخصی برای پاپیش گذاشتن یا نگذاشتن و خدای نکرده بعضی وقت ها فقط دلبسته کردن طرف مقابل و هیچ. 
حتی اگر بنا رو بر این بذاریم که ایشون از شما خوشش اومده و زیر نظر داره تون و داره بررسی میکنه، باز هم هیچ دلخوشی و اتفاق مثبتی در کنارش نیست تا وقتی که به صورت جدی و رسمی و خانوادگی مطرح نشه و تا قبلش فقط مثل خواب و خیال می مونه که هیچ تعهدی برای طرف مقابل نمیاره و میتونه منکر همه چیز بشه. حتی کم نیستند آدم هایی که در آن واحد و با نیت مثبت و خیر چند نفر رو در نظر دارند تا ببینند کدوم رو انتخاب کنند یا همزمان جاهای دیگه هم خواستگاری می رن و ... خلاصه تجربه من ثابت کرده تا وقتی هیچ درخواست روشن و رسمی ای از طرف مقابل مطرح نشده، ذره ای نباید به این توجه کردن ها دل بست چون فردی که ضربه میخوره فقط شمایی.
بهترین راه همونی هست که گفتی یعنی بی تفاوتی. تا ببینی قراره به کجا برسه و بعد به محض مطرح شدن، رسمی و خانوادگی کردن مسئله. 
بداخلاقی اصلا نکن چون نشون میده متوجه شدی. برای اینکه کمتر اذیت بشی همون که گفتی تا جای ممکن دوری کن و در نظر بگیر این هم امتحان سخت این روزهای زندگیته. اینکه مراقب دل و فکر و احساست باشی تا وقتش. 
سلام مجدد
خیلی ممنون از صحبتای دلسوزانه و بسیار مفیدت عزیزم،
واقعا راست میگی گاهی حس میکنم این یه امتحانه و باید مراقب باشم، امتحانش هر چی هست خیلی سخته. 
منم الان تا بتونم نسبت بهش بی تفاوتم. هر موقع بخواد نگاه کنه یا بخواد وقتی با بقیه دارم صحبت میکنم کنارمون بایسته سعی میکنم واکنشی نداشته باشم و انگار نه انگار. خیلی معمولی رفتار میکنم.
متاسفانه این رفتاراشون گاهی تو ذوق میزنه باعث میشه بقیه متوجه بشن رفتارای ایشونو. حتی یک دو بار هم توسط یکی از خانما تیکه کلامی شنیدم که یا کلی با همه منظورشون بود یا مستقیم با من بودن در مورد این آقا. 
منم به حول و قوه الهی سعی میکنم مواظب دلم باشم. برام دعا کنین. ممنونم
پاسخ:
خدا همراهت باشه فرناز جان. ذکر یاحفیظ رو زیاد بگو تو محیط کار و درست. 
 • سندس در جست وجوی حقیقت
 • چقدر خوب گفتی و نوشتی، آدم دلش میخواد ساعتها بشینه کنارت و در مورد همه اینها که گفتی یه عاااالمه صحبت کنه.
  نگرانم و میترسم، میترسم نتونم در مورد خواستگارها این موارد رو درست متوجه بشم،اینها رو میخونم هم خوشحال میشم که آگاه شدم و بیشتر دقت میکنم هم استرسم بیشتر میشه که یعنی میتونم این موضوعات رو به درستی در طرف مقابلم تشخیص بدم و متوجه اش بشم.
  بعدش آخه یکسری شرایط دیگه هم وجود داره، نمیدونم بگم یا نه، شاید خصوصی بهت بگم.
  پاسخ:
  استرست رو درک میکنم سندس جان. همین طور هم هست و باید هم باشه چون در نهایت قراره توکل کنیم. چون حتی اگه به شناخت کامل هم برسیم باز هم نمیتونیم مصلحت خودمونو تشخیص بدیم. تمام تلاشمونو میکنیم، بی خیالی نمیکنیم، تنبلی نمی کنیم، زحمت میکشیم برای یه انتخاب خوب ولی در نهایت خداست که همه چیز رو میدونه و و مصلحت ما رو و واقعیت آدمی که روبه رومون نشسته رو و تناسب ما دوتا با هم رو و اون غایتی که برای حیات شخص من در نظر گرفته رو ... پس توکل میکنیم و از یه جایی به بعد میسپریم دست خودش و از خودش میخوایم. 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی